niedziela, 16 marca 2014

Dobre CV to podstawa!

Pierwszym krokiem jest wysłanie odpowiedniego CV w odpowiednie miejsce. W obecnych czasach prawie wszyscy mają dostęp do Internetu. Ogłoszenia o pracę stewardessy można znaleźć na popularnych portalach pośredniczących w rekrutacji pracowników np www.pracuj.pl Ja polecam stronę www.cabincrew24.com gdzie w dziale Cabin Crew Jobs, są wszystkie aktualne oferty pracy. Można również wybrać sobie wyszukać na www.google.pl konkretną linie i bezpośrednio wysyłać CV do działu HR jeśli jest podany e-mail, lub tworząc profil na ich portalu dla kandydatów.
Ok, załóżmy że mamy już upatrzoną linie lotniczą, co dalej? Teraz potrzebujemy dobrego CV i 2 rodzajów zdjęć: całej sylwetki i legitymacyjne, które umieścisz w prawym górnym rogu CV ( weź 2-3 zdjęcia "luzem" na zapas, rekruter może o nie poprosić). Stewardessa to specyficzny zawód, gdzie oprócz piękna umysłu oceniane jest piękno zewnętrzne. Polecam ubrać się "biznesowo" na szpilkach. Do tego pełny klasyczny makijaż ( błyszczyk, świecące cienie się nie nadają), skromną fryzurę bez odrostów, przepasek, widocznych spinek i innych udziwnień ( większość firm wymaga włosów spiętych do tyłu z odsłoniętą twarzą) i oczywiście uśmiech z zębami na obu zdjęciach! Te zdjęcia są bardzo ważne, i już na pierwszym etapie rekrutacji możesz się zaprezentować pracodawcy w ubraniu i make-up zbliżonym do tego, jaki noszą jego stewardessy. Starannie wybierz zdjęcia, stanowcze nie dla zdjęć z imprezy, komunii albo "foci z rąsi"!!

                                                                          http://thefloatingbubble.com/

Większość, a może wszystkie firmy, wymagają żeby CV było napisane w języku angielskim, ponieważ jest to "oficjalny język lotnictwa". Napisanie CV po angielsku, rożni się trochę od tego "polskiego". Jest wiele wariantów, co powinno być po kolei wypisane, ja używam najczęściej robię to tak:
1. Name and contact information. Zacznij od danych personalnych typu imię i nazwisko, adres zamieszkania. W niektórych liniach wymagają podania daty urodzenia, narodowości i status materialnego. Upewnij się że podałeś aktualny e-mail i numer telefonu żeby rekruter mógł się z tobą skontaktować. Informacje te powinny znajdować się na górze strony.
2. Objective. Pomysł nad celem zawodowym, co chcesz osiągnąć, jak zachęcić pracodawcę. Może to być na przykład:  "Experienced customer service professional seeking cabin crew position for ..... (nazwa przewoźnika), which offers career growth and chances to lear and improve my knowlege"
2. Experience czyli doświadczenie zawodowe. Co napisać, gdy nie masz jeszcze doświadczenia w lotnictwie albo wykonywałaś prace "z doskoku". Nie przejmuj się. Moje CV miało się nijak do pracy stewardessy. Cały sekret polega na wychwyceniu i podkreśleniu w CV obowiązków zawodowych, które w jakiś sposób nawiązują do: kontaktów z klientami, pierwszej pomocy, opieki nad ludźmi np. niepełnosprawnymi, dziećmi, osobami starszymi, wykorzystanie znajomości języków obcych, praca zespołowa, nocne zmiany itp. W ten sposób rekruter od razu zobaczy, że nadajesz się do roli stewardessy. A co mają napisać studenci? Tutaj można pochwalić się projektami w jakich się uczestniczyło, pracami charytatywnymi, pomocą rodzinie, znajomym. Nawet jako sezonowa sprzedawczyni sera jesteś w stanie udowodnić że masz to coś ( mam taką dziewczynę w grupie). Zastanów się co napisać, zrób sobie notatki i potem przenieś je do CV w sekwencji: okres pracy, nazwa firmy, 3-5 obowiązków. Pamiętaj że podajemy pracodawców od "najnowszego" do "najstarszego" czyli w kolejności odwrotnie chronologicznej.
3. Education- wykształcenie czyli okres nauki, nazwa uczelni, stopień wykształcenia, kierunek studiów, też w kolejności odwrotnie chronologicznej ( temat pracy licencjackiej, magisterskiej- ja dodałam bo wydał mi się powiązany). Uwaga, jeśli masz naprawdę bardzo mało doświadczenia, zrób na odwrót: najpierw umieść w CV Wykształcenie, pod spodem doświadczeniu zawodowe, lub je pomiń.
4. Certifications and licenses: Certyfikaty, licencje - wszystko co udało ci się w życiu osiągnąć, np pierwsza pomoc, prawo jazdy, licencja ratownika- pora się pochwalić :)
5. Foreign languages. Znajomość języków obcych. Bardzo ważny punkt twojego CV. Wypisz wszystkie języki którymi się posługujesz z informacją, w jakim stopniu: mówisz, piszesz, rozumiesz. Zaznacz jeśli masz certyfikat.
6. Hobby, to miejsce gdzie możesz się wyróżnić na tle ludzi, którzy z pasją czytają książki, oglądają TV i chodzą na spacer z psem :)
6. References czyli referencje. Napisz telefon i adres e-mail swoich 2-3 ostatnich pracodawców, studenci mogą podać dane kontaktowe kogoś z uczelni dziekana, wykładowcy, opiekuna projektu itp. Jeśli jest to jakiś problem, możesz po prostu umieścić zdanie: References available on request. W międzyczasie postaraj się zdobyć dane kontaktowe, jeśli przejdziesz rekrutację, będą potrzebne.
Na koniec, pamiętaj że CV to dokument oficjalny i w takim stylu powinien być utrzymany. Podawaj prawdziwe i aktualne informacje. Czasami kłamstwo przekreśli twoje szanse na zatrudnienie ( w niektórych firmach wymagają oryginalnych listów referencyjnych). CV powinno zawierać maksymalnie 2 strony. Kontroluj estetykę dokumentu: zwięzłe, krótkie zdania, prosta kompozycja, wydrukowane na czystym papierze. Estetyka to bardzo ważna cecha stewardessy i nie masz szans z CV które sekundę temu służyło jako podkładka pod kawę. Powodzenia!


http://workbloom.com

3 komentarze:

ADMIN pisze...

Dla uzupełnienia przesyłam inne ciekawe materiały,
- jak napisać CV po polsku
- jak napisać CV po angielsku

Pozdrawiam!

Marta pisze...

Świetny wpis! Ja w głębi duszy wciąż marzę o pracy jako stewardessa. Jest tylko jedna rzecz, ktora mnie dyskwalifikuje - pływanie. Ale kto wie, może jeszcze nie jest za późno :) Uwiebiam latać, uwielbiam klimat lotniska. I te stroje ... Może kiedyś. Podrawiam i życzę udanych lotów! zender.com.pl

Marti pisze...

Bardzo dobry wpis. Ja od siebie, jeżeli chodzi o CV po angielsku polecam ten artykuł.