wtorek, 4 marca 2014

Jakie są wymagania medyczne?

  http://blogs.informatica.com

Chcąc być stewardessą należy spełniać określone wymogi. Jednym z najważniejszych jest idealne zdrowie. Czasami nawet małe przeziębienie sprawia, że czujemy podczas startu i lądowania ogromny ból w uszach. Poważniejsze schorzenia mogą skończyć się znacznie gorzej. Dlatego tak ważne jest, aby przemyśleć i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mój stan zdrowia pozwala na wykonywanie takiej pracy?
Z informacji dostępnych w Internecie, wynika że linie europejskie do restrykcyjnych nie należą. Kandydat zazwyczaj wypełnia formularz ( proszę mnie poprawić, jeśli się mylę). Inaczej się mają sprawy z liniami arabskimi i na tych chciałabym się skupić. W tym przypadku, stan zdrowia jest sprawdzany, i to w dwóch etapach. Pierwszy to tzw. pre-existing conditions czyli informacje o naszym zdrowiu wysłane z Polski. Co należy uwzględnić?
- wskaźnik BMI: nie może być  <16 lub >28
- minimalny zasięg ramion: 212 cm
-badania krwi: ilość hemoglobiny (musi być powyżej 10 g/dL) oraz na obecność: HIV , WZW typu B, kiłę (wynik pozytywny któregokolwiek wskaźnika z wymienionych uniemożliwia podjęcie pracy)
- ciśnienie krwi: większe lub równe 140/90 wyklucza
- wzrok: można nosić szkła kontaktowe lub okulary ale duża wada dyskwalifikuje
-przegląd stanu zębów i jamy ustnej oraz wykonanie zdjęcia OPG ( nie muszę tłumaczyć że zadbane, kompletne, białe, zdrowe zęby to jeden z najważniejszych elementów składających się na naszą prezencję)
- cytologia: w porządku jeśli jest wynik: 1 lub 2 ( tylko dla kobiet, nieobowiązkowa)
Praktycznie wygląda to tak że po przejściu rekrutacji i ostatecznej akceptacji, wypełniamy formularzy przy pomocy naszej pielęgniarki rodzinnej, dentysty oraz lekarza specjalisty w przypadku, gdy cierpimy na jakieś choroby (wtedy też niezbędne będą dodatkowe raporty lekarskie). Podpisane, opieczętowane dokumenty wysyłamy drogą elektroniczną. Ważne jest również czy posiadamy aktualne szczepienia zapisane w Międzynarodowej Książeczce Sczepień na: Żółtą Gorączkę, Różyczkę, Świnkę, Odrę, Polio, Dur brzuszny, Błonica, Tyfus, WZW A, WZW B, Meningokoki ACWY ( jeśli nie mamy któregoś należy je zrobić w swoim kraju albo podczas treningu). Niektóre choroby wykluczają już na wstępie z możliwości pracy stewardessy. Bezwzględnie, zatrudnienia nie otrzymają osoby z epilepsją, astmą i cukrzycą. Uwaga: wszystkie koszt wizyt lekarskich, dentystycznych, zdjęć OPG, wykonania szczepień i inne związane z uzyskaniem dokumentacji medycznej ( musi być zapisana lub przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego na język angielski) ponosimy my.
Kolejnym etapem, już po przylocie na szkolenia, jest Medical Assessment, gdzie bada nas komisja lekarska. Trzeba oddać podpisane formularze które zostały wysłane wcześniej drogą elektroniczną plus oryginalne wyniki badań oraz ich tłumaczenia. Następnie znów wypełniamy formularz, przykładowe pytania możecie znaleźć klikając TUTAJ. Klinika wymaga zazwyczaj również dwa zdjęcia paszportowe. Następnie poddajemy się badaniom które zrobiliśmy w Polsce ( czyli cała powyższa lista oprócz cytologi dla kobiet które dostarczyły dobry wynik oraz dentysty). Dodatkowo wykonane zostaje prześwietlenie klatki piersiowej ( płuca nie mogą mieć oznak przebytej gruźlicy), sprawdzenie moczu na obecność narkotyków i leków. Nie muszę chyba pisać, że narkotyki i substancje pochodne oraz niektóre leki są surowo zabronione. Na pocieszenie dodam, że nie trzeba się rozbierać do rosołu, a obsługa kliniki robi wszystko, żeby badania były szybkie i bezbolesne :)


Brak komentarzy: